DergiPark Eğitim Seminerlerinin Birinci TÜBİTAK Feza Gürsey’de Yapıldı

ULAKBİM DergiPark koordinasyonunda gerçekleştirilen eğitim semineri; TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ar’ın açılış konuşmaları ile başladı. Satoğlu; DergiPark’ın başlangıcından bu yana geçirdiği değişim sürecine ve hizmet potansiyelinin artışına değinirken, Başkan Yardımcısı Ar; akademik süreli yayıncılığın dünyadaki yerini ve ülkemizde bilimsel araştırmaların uluslararası standartlar çerçevesinde kayda geçmesinin önemini aktardı.

Yaklaşık 2.000 ulusal akademik dergiye ev sahipliği yapan DergiPark, ULAKBİM Dergi Sistemleri (UDS) ile bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen tüm süreçlerin elektronik ortamda yönetilmesini sağlıyor. Seminerde UDS üzerinden Yazar, Editör, Hakem ve Dergi Yönetim süreçleri ayrı ayrı uygulamalı olarak katılımcılara anlatıldı.

22 Mart 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen eğitim seminerine çoğunluğu dergi editörü olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 200 kişi katıldı. Ayrıca eğitim internet üzerinden canlı olarak yayınlandı.

DergiPark eğitim Seminerlerine başta İstanbul, Trabzon ve İzmir olmak üzere farklı şehirlerde devam edilecek. Türkiye’de akademik süreli yayıncılığın standartlara uygun olarak gelişmesi için UDS’nin yaygın ve ileri düzeyde kullanımı amaçlanıyor.

© 2024 Cahit Arf Bilgi Merkezi