Aperta Projesi Araştırmacılara Açılıyor

Sayın araştırmacı,

ULAKBİM olarak, TÜBİTAK Açık Arşivi projesi olan Aperta’ya gelen yoğun ilgi ve istekler doğrultusunda projenin kapsamını genişleterek sizlerin de yayın ve veri setlerinizi yükleyebileceğiniz bir ortak yayın havuzu oluşturmaya karar vermiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda, yaptığımız çalışmalar sonucu ortaya çıkan ilk sürüm sizlerin geri dönüşleri için https://beta.aperta.ulakbim.gov.tr adresi üzerinden yayına alınmıştır. Beta sürümle ilgili görüş ve mesajlarınızı aperta@tubitak.gov.tr adresi üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yardım ve destek için yine Araştırma Verileri ile ilgili eğitim portalını https://acikveri.ulakbim.gov.tr/ adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Deneme süreci içerisinde sisteme yükleyeceğiniz yayın ve veri setlerine gerçek DOI adresi verilmeyeceğini ve sistemden silinebileceğini lütfen unutmayınız. Yine deneme süreci içerisinde hizmet aksamaları ve fonksiyonel değişiklikler olabilir.

Bilindiği gibi TÜBİTAK Açık Arşivi Aperta hali hazırda https://aperta.ulakbim.gov.tr/  adresinde hizmet vermekte ve 55 binden fazla yayın barındırmaktadır.

© 2024 Cahit Arf Bilgi Merkezi