TR Dizin Dergilerinin Editörlerine Yönelik Süreç Yönetim Eğitimi Düzenlendi

Güncellenen ve yeni arayüzü ile 18 Temmuz 2018 tarihinde hizmete sunulan TR Dizin sistemlerinin kullanımı ve tanıtımına yönelik eğitimlere devam edilmektedir.

Dergilerin TR Dizin başvurusu ile değerlendirme süreçlerinde kullanılan Online Dergi İzleme Sistemi’nin (ODİS) yeni yapısı ile süreç yönetimindeki değişiklikleri paylaşmak, kriterler doğrultusunda bilgilendirmede bulunmak amacıyla dergi sorumluları, editörler ve yayıncılara yönelik “TR Dizin Süreç Yönetim Sistemi Eğitimi”nin ikincisi 18 Ekim 2018 tarihinde TÜBİTAK ULAKBİM Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

120 dergi sorumlusu ve editörün katıldığı eğitim, TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü M. Mirat SATOĞLU’nun açılış konuşması ile başladı. SATOĞLU konuşmasında Ulusal Atıf Dizini projesi çalışmalarının 2017 yılında başladığı ve 2018 yılında da TR Dizin’in atıf özelliği ile ilk sürümünün Temmuz ayında hizmete sunulduğu bildirildi. 3 yıl süreli projenin bu sene sonuna kadar ve 2019 yılında geliştirmelerine devam edileceği bilgisi verildi.

TR Dizin arama arayüzünde de detaylı arama sonuçları ile birlikte yayınların atıf bilgilerine erişim sağlandığı, TR Dizin’in kurum içi ve dışı sistemlerle entegrasyonun sağlandığı iletildi.

TR Dizin bilgilendirme sunumu ve demo sunumu ile devam eden eğitim, etkileşimli olarak soru, cevap ve önerilerin paylaşılmasıyla tamamlandı.

Eğitimin video görüntülerini ULAKBİM TV kanalıdan izleyebilirsiniz

© 2024 Cahit Arf Bilgi Merkezi