Lisanslı E-kaynaklar TÜBİTAK Personelinin kullanımına açıktır. Türkçe veri tabanlarında erişim sınırlaması yoktur.

TÜBİTAK Personeli Elektronik Kaynaklara Ulak-Vekil Uzaktan Erişim Hizmeti aracılığı ile erişebilirler.

Lisanslı Elektronik Kaynaklara Erişim
1. UlakVekil nedir?

UlakVekil TÜBİTAK personelinin e-bilgi kaynaklarına mekan bağımsız olarak erişmelerini mümkün kılan bir uzaktan erişim proxy hizmetidir.

2. Lisanslı Elektronik Kaynaklara nasıl erişebilirim?

Lisanlı Elektronik Kaynaklara erişim ya TÜBİTAK IP adresleri aracılığıyla ya da UlakVekil (ULAKBİM Vekil Sunucusu [Proxy Server]) aracılığıyla olmaktadır.

  • Eğer kurum içindeyseniz (TÜBİTAK IP adreslerinden erişiyorsanız) elektronik kaynaklara doğrudan erişebilirsiniz.
  • Eğer kurum dışındaysanız elektronik kaynaklara UlakVekil aracılığıyla erişebilirsiniz. Web sayfalarımızdan Lisanslı Elektronik Kaynaklara kurum dışından erişmek istediğiniz zaman kaynaklara sorunsuz erişim için UlakVekil hizmetine yönlendirileceksiniz.
3. UlakVekil’den nasıl yararlanabilirim?

TÜBİTAK Personeli UlakVekil hizmetinden yararlanmak için Ulakbim-Üyelik sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt formunda yer alan e-posta adresine kurumsal e-posta adresinin yazılması mecburidir. Kurumsal e-posta adreslerine gelecek olan onay mektubunun içindeki linki onayladıktan sonra hesapları açılacaktır.

4. UlakVekil hizmetinden kimler yararlanabilir?

UlakVekil hizmetinden sadece TÜBİTAK Personeli yararlanabilmektedir.

5. UlakVekil ile Elektronik Kaynaklara nasıl erişilebilir?

TÜBİTAK personeli kurum dışından e-kaynaklara UlakVekil ile erişmek isterse Ulakbim-Üyelik sistemi üzerinden kullanıcı adı ve şifre almış olması gerekmektedir. Uzaktan erişim sayfasında yer alan e-kaynaklara erişim sağlamak istediğinizde Ulakbim-Üyelik şifresi ile erişim sağlayabilirsiniz.

6. ULAKVekil (EZProxy) Kullanıcı Rehberi
© 2024 Cahit Arf Bilgi Merkezi