TR Dizin Tanıtım ve Eğitim Etkinliği Ankara’da Düzenlendi

Türkiye’nin en geniş hakemli veri tabanı TR Dizin, en kapsamlı tam metin veri tabanı olmasının yanında yeni eklenen özellikleri ile Atıf Veri Tabanı olma özelliği de kazanarak alanda liderlik özelliğini devam ettiriyor.

Bu kapsamda TR Dizin’in yeni özellikleri ve arayüzünün  kamuoyu ile paylaşıldığı  resmi açılış ve tanıtım etkinliği 13 Eylül 2019 tarihinde Congresium Ankara’da düzenlendi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü M. Mirat SATOĞLU, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah ATALAR, Clarivate Analytics Başkan Yardımcısı ve Baş Editörü James TESTA, Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Baskan, Prof. Dr. Umut AL Prof. Dr. Canan ULUOĞLU ve Prof. Dr. Zafer KOÇAK ile TR Dizin Uzmanı Sibel TABANLIOĞLU’nun sunum ve konuşmalarının yer aldığı etkinliğe 350’den fazla katılım sağlandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL TÜBİTAK olarak ulusal yayınlarımızın niteliğine verilen önem ve buna bağlı yürütülen hizmetlerden olan TR Dizinin ulusal anlamda önemi vurguladı. Yayın sayısından çok yayınların niteliğinin ve etkisinin önemli olduğu günümüzde, TR Dizin üzerinden artık ulusal yayınların da analizlerinin yapıldığı, araştırmacı ve dergilerin atıfları ile araştırmacı, kurum, konu alanlarına göre performans ölçümlerinin sağlanmaya başladığını belirtti.

Clarivate Analytics Başkan Yardımcısı ve Baş Editörü James TESTA TR Dizin sayesinde Web of Science’da yer alan Türkiye adresli dergilerin önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah ATALAR’ın paralı dergilerin önemine vurgu yaptığı etkinlikte Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve TR Dizin eski komite üyesi Prof. Dr. Semih BASKAN TR Dizin’nin tarihçesi hakkında bilgi verdi.

Etkinlik, Prof. Dr. Umut AL’ın Türkiye’de dergi yayıncılığı ekosistemi, Prof. Dr. Canan ULUOĞLU’nun etik temalı konuşması ve Prof. Dr Zafer KOÇAK’ın yağmacı dergiler temalı sunumları ile devam etti.

Etkinlikte tamamen doğa dostu geri dönüştürülebilir ürünler kullanıldı ve TEMA Vakfı’na TR Dizin adına 200 adet fidan bağışlandı.

Etkinliğinin video görüntülerini ULAKBİM TV kanalıdan izleyebilirsiniz

© 2024 Cahit Arf Bilgi Merkezi