DergiPark Projesi nedir?

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen, ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanmasına imkan sağlayan barındırma ve süreç yönetimi hizmetidir.

DergiPark ile amaçlanan; Türkiye’de kaliteli dergi yayımcılığını geliştirmek, bilimsel araştırmaları görünür ve ulaşılır kılmak, uluslararası bir sistemin yaygın ve ileri düzeyde kullanımını sağlamaktır.

DergiPark yardım kullanıcısı nedir?

DergiPark yardım kullanıcısı, dergi yöneticisi yetkilerine sahip, sadece dergilere “yardım amacı ile” DergiPark tarafından oluşturulmuş ve/veya atanmış bir roldür. İstediğiniz zaman ya da ihtiyaç duymadığınızda kaldırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için http://dergipark.ulakbim.gov.tr/index2.php?p=yardim adresindeki yardım dokümanlarından yararlanabilirsiniz.

Projeye katılmak için ne yapmamız gerekiyor?

DergiPark’a katılmak için http://dergipark.gov.tr/basvur adresindeki “katılım formunu” doldurmanız yeterlidir.

DergiPark’ta hangi hizmetler sunulmaktadır?

Ev sahipliği (hosting) hizmeti, uluslararası standartlarda sunulan alt yapı ile bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen süreci elektronik ortamda gerçekleştirme imkanı  ve web üzerinden yayımlama hizmeti sunulmaktadır. Sistemin güvenliği, güncellenmesi, verilerin yedeklenmesi tamamen ULAKBİM sorumluluğunda ve ücretsizdir.

Ayrıca DergiPark’a giren dergilerde yayınlanan makalelere ücretsiz DOI numarası hizmetinin de Eylül 2014 tarihi itibariyle başlatılması planlanmaktadır.

ADS kullanmıyorum, sisteme nasıl katılabilirim?

DergiPark Teknik Ekip tarafından derginize ait veriler, ilgili web sitenizden çekildikten sonra DergiPark sunucusuna aktarılacaktır. Kullanıcı hesap bilgileri tarafınıza bildirildikten sonra derginize giriş yapıp, ADS’nin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ADS kullanıyorum, sisteme nasıl katılabilirim?

Derginizin  veritabanını (SQL database) ve tüm ADS verileri ile beraber derginin alan adını tarafımıza iletmeniz yeterlidir. Tüm verileriniz sisteme aktarılacaktır.

Dergi süreci ve arşivi aktarımı nasıl gerçekleşecek?

Tüm kurulu ADS dosyalarını ve sql dump dosyasını DergiPark Teknik Ekip’e ulaştırmanız yeterli olacaktır. Dosyaları gönderdikten sonra DergiPark sistemi içerisinde test edip sizden kullanıcılarınızı bilgilendirmeniz, planlı bir tarihte sunucunuzu kapatmanız ve sistemin son halini tekrar göndermeniz istenecektir. Siz DNS yönlendirmenizi de yaptıktan sonra artık DergiPark üzerinden yayına devam edebileceksiniz.

Derginin kayıtlı üyeleri ULAKBİM’e aynen aktarılacak mı?

Derginiz ADS ise, tüm üyeleri gelen aktarım verisi doğrultusunda aktarılır. Derginiz ADS değil ise kullanıcı aktarımı, göndereceğiniz sistematik bir kullanıcı listesi (Excel) kullanılarak tarafımızdan ADS’ye aktarılır.

Bir kullanıcıya nasıl rol atayabilirim? Bir kullanıcıyı nasıl dergime kaydedebilirim?

Dergi yöneticisi rolünüz ile “Bu sitedeki bir kullanıcıyı bu dergiye kaydet” bağlantısına tıkladığınızda açılacak olan sayfada yapılan arama sonunda bulunan kullanıcıyı istediğiniz role atayabilir ya da kaydedebilirsiniz.

Devam etmekte olan süreçlerim nasıl aktarılacak?

Süreci devam eden makaleler, süreçleri tamamlanınca DergiPark sistemine aktarılacak. Yeni süreçler zaten ULAKBİM ADS üzerinden yürütülecektir.

Dergi yöneticisiyim, fakat bir kullanıcım için “Bu Kişi Gibi Giriş Yap” özelliğini kullanamıyorum. Sebebi nedir?

ADS’de kullanıcı bazında şöyle bir güvenlik durumu mevcuttur. Eğer kullanıcı birden fazla dergide kayıtlı ise, dergi yöneticisi bu kişi gibi giriş yapmak istediğinde OJS buna izin vermemektedir. Bu işlem sadece sizin derginizde kayıtlı ya da dergi yöneticiliği yapmış olduğunuz dergilerde kayıtlı olan kullanıcılar için yapılabilmektedir.

DOI problemleri neden kaynaklanıyor?

DOI’lerinizi kaydederken kullandığınız adres (örn: guzelbirdergi.com/makale/bir-makale) DergiParka geçtiğinizde devre dışı kalacaktır. Dolayısıyla DOI’ye ulaşılmaya çalışıldığında guzelbirdergi.com/makale/bir-makale adresi çalışmadığı için DOI problemi yaşanacaktır.

DergiPark içinden DOI rehberinde anlatıldığı şekilde, DOI çıktısı alıp DOI’lerinizi güncellediğiniz zaman sorun çözülecektir.

Dergide, kullanıcı panellerinin, menüler gibi derginin ara yüzünün tasarımına dair konular kim tarafından nasıl yapılacak? Dergimizin yayımı sürecinde editörler ve teknik sorumlular olarak nelere müdahale edebileceğiz, hangi noktalarda sınırlı yetkilere sahip olacağız?

Dergi tasarımları konusunda dergi bazında bir hizmet vermiyoruz. Fakat DergiPark içerisinde her dergi hazır şablonlardan seçim yapıp onun üzerinde logo ve stil üzerinde oynayarak dergisini farklılaştırabiliyor.

Nasıl tasarım seçeceğiniz ve nasıl başlık ve logo yükleyeceğiniz konusunda yardımcı olacağız.

Derginizin yönetimi size aittir. Daha önceden nasıl yönetiyorsanız aynı şekilde yönetmeye devam edebileceksiniz.

Farklı olarak sadece size gerektiğinde yardımcı olmak için “DergiPark Yardım” adlı kullanıcı da derginizde dergi yöneticisi olarak görünecektir. İstediğiniz zaman devre dışı bırakabileceksiniz.

Dil dosyası eklenebilir mi?

Hayır. Dil dosyası değişiklikleri dergi bazında yerine DergiPark bazında olmasından dolayı mümkün değildir.

DergiPark’a kimler katılabilir?

Üniversite ve araştırma kurumları tarafından yapılan araştırma sonuçlarının yer aldığı akademik ve hakemli dergiler DergiPark’a katılabilirler.

PDF’lere ulaşamıyorum, sadece özet ve başlık görünüyor ne yapmalıyım?

Sorunun çözümü için bize ilgili makalenin linki ile birlikte başvurabilirsiniz.

ADS dışında bir süreç yönetimi kullanıyorsak bu süreçler de DergiPark’a aktarılabilecek mi?

Hayır. Böyle bir durumda ne yazık ki süreçleriyle birlikte aktarımı yapılamıyor. Sadece hakem ve kullanıcı bilgilerini (isim, soy isim ve e-posta) bir liste olarak gönderebilirseniz bunların aktarımı tarafımızdan gerçekleştirilebiliyor.

Süreç aktarımı için, yeni makale kabullerinin DergiPark ADS’den alınmasını, eski süreç üzerinde makale girişlerinin kapatılarak, işleyen süreçler bitene kadar paralel kullanımı tavsiye ediyoruz.

Bağlı olduğumuz kurumun aynı sistem altında birden fazla dergisi mevcut. Bunlardan bir ya da bir kaçını projeye dahil etmek mümkün mü?

Evet. İsterseniz kurumunuza ait tüm dergileri de DergiPark projesine dahil edebilirsiniz.

Dergim için istediğim gibi ara yüz geliştirmeme ve plug-in yüklememe izin verilecek mi?

Derginizin DergiPark içindeki görünümünü değiştirmek isterseniz .css dosyası yükleyerek tema değişikliği yapabileceksiniz. Ancak güvenlik açığı problemlerini engellemek için plug-in yükleme yetkisi sadece ULAKBİM’de bulunmaktadır. Arzu ettiğiniz uygulamaların yüklenmesi için DergiPark ekibi ile iletişime geçerek projeye katkı sağlayabilirsiniz.

DergiPark’tan istediğim zaman ayrılabilir miyim?

Ayrılmak istediğinizde DergiPark Projesi’nde yer alan verileriniz (kullanıcılar, yayınlanmış sayılar veya makaleler) XML dosyaları olarak tarafınıza verilecektir. Fakat bu xml dosyaları içerisinde hali hazırdaki süreç verileri yer almamaktadır.

DergiPark’a dahil olduğumda ULAKBİM indekslerinde taranabilecek miyim?

Hayır. DergiPark bu indekslere girebilmeniz için gerekli fiziksel şartları sağlayabileceğiniz teknik altyapıyı sağlar. Ulusal Veri Tabanlarına kriterlerini yerine getirdiğinizde girebilirsiniz.

Derginin önceki web adresi değişecek mi?

Derginizin mevcut adresini DergiPark sunucusuna yönlendirdikten sonra, o adres üzerinden derginizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Aktarım sonrasında kullanıcı adı ve şifreleri değişecek mi?

DergiPark’a giriş “kullanıcı adı” uygulaması yerine e-posta adresi ile yapılmaktadır. Bu süreçte bazı kullanıcıların, kullanıcı adları çakıştığı için, şifreleri yenilenmiştir. Bu kullanıcılara yönlendirme işlemi sonrasında e-posta ile bilgi verilmektedir.